Eldslagningssten, ellipsformad, längd 10,5 cm.
Vävtyngd, med borrat hål, 5,5 cm.
Sländtrissa, sten med borrat hål, 2,8 cm.
Vävtyngd med skåra, 5,5 cm.
Hästsko, fragment, järn, 10 cm.
Järnföremål, eldstål? skopa. Gjutform, del av.
Keramikfragment, bottenbit, väggbit med dekor.
Enligt uppgift från Örslösa. Insamlade av Wanjas far John Linus Nordqvist.
Slitage.
Vävtyngd med skåra, 5,5 cm.
Slitage.