FLINTYXOR, tunnackiga, slipade, 4 st, yngre stenålder ca 4000-2000 f Kr.

Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål?

 

Bilder

FLINTYXOR, tunnackiga, slipade, 4 st, yngre stenålder ca 4000-2000 f Kr.
278169. FLINTYXOR, tunnackiga, slipade, 4 st, yngre stenålder ca 4000-2000 f Kr.

Beskrivning

2 fragment, eventuellt tillhörande samma yxa, längd 13-14 cm.
2 slipade yxor, längd 12,5-15 cm.
Enligt uppgift från Örslösa. Insamlade av Wanjas far John Linus Nordqvist.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Budgivning

Laddar…
Har du något liknande att sälja?
Gör en kostnadsfri värdering!
278169. FLINTYXOR, tunnackiga, slipade, 4 st, yngre stenålder ca 4000-2000 f Kr.

Beskrivning

2 fragment, eventuellt tillhörande samma yxa, längd 13-14 cm.
2 slipade yxor, längd 12,5-15 cm.
Enligt uppgift från Örslösa. Insamlade av Wanjas far John Linus Nordqvist.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Detaljer

Hus
Leiflers Auktionshus
Antal besök: 769