278145. GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "The Garden of the Hesperides", Frankrike 1920-tal, pâte de verre.
Reliefdekor av nymfer i äppelträdgård i violett, rött och blått mot ljus fond. Signerad G. Argy-Rousseau på livet samt France i botten. Höjd 24 cm.
Modellen ritad år 1926.
Modellen ritad år 1926.