GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Masks", Frankrike 1910-tal, pâte de verre.

278123. GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Masks", Frankrike 1910-tal, pâte de verre.

Reliefdekor av ansiktsmaskaroner i rött genom gröna lövverk mot ljus fond. Signerad G. Argy-Rousseau på livet samt nummer 5787 i botten. Höjd 10 cm.
Modellen ritad år 1914.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteraur
Janine Bloch-Dermant 14.06.

Gör en kostnadsfri värdering!

Modellen ritad år 1914.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteraur
Janine Bloch-Dermant 14.06.

Antal besök: 1 212