Reliefdekor av jaktscener i violetta och gråa toner. Signerad G. Argy-Rousseau på livet. Höjd 10,5 cm. Modellen ritad år 1925.
Proveniens Svensk privatsamling.
Litteratur Janine Bloch-Dermant 25.05.