277684. FICKUR, boett 18k guld, omärkt, nyckeldragare, omkring sekelskiftet 1900.
Ankargång. Inre boettlock märkt "Echappement a ancre 15 joyaux Aiguilles N: 24489 Parachute & Compensateur"
Emaljerad urtavla diameter ca 44 mm.
Total vikt inkl glas och verk ca 72,3 gram.
Slitage, urtavla med skador, smärre bucklor.