WANJA "NONES" HÅKANSSON. Skulptur, gips, "Skaradjäknen" + brons huvud + foton.

Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål?

 

Bilder

WANJA "NONES" HÅKANSSON. Skulptur, gips, "Skaradjäknen" + brons huvud + foton.
277651. WANJA "NONES" HÅKANSSON. Skulptur, gips, "Skaradjäknen" + brons huvud + foton.

Beskrivning

Skaradjäknen står som bronsstaty i Skara nära domkyrkan.
Gipsskulptur, höjd 39 cm.
Bronshuvud, Skaradjäknen, höjd 8 cm.
Foton av Skaradjäknen.

Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Följerätt

Ja

Konstnär/formgivare

Wanja "Nones" Håkansson (1923–2014)

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Budgivning

Laddar…
Har du något liknande att sälja?
Gör en kostnadsfri värdering!
277651. WANJA "NONES" HÅKANSSON. Skulptur, gips, "Skaradjäknen" + brons huvud + foton.

Beskrivning

Skaradjäknen står som bronsstaty i Skara nära domkyrkan.
Gipsskulptur, höjd 39 cm.
Bronshuvud, Skaradjäknen, höjd 8 cm.
Foton av Skaradjäknen.

Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Följerätt

Ja

Konstnär/formgivare

Wanja "Nones" Håkansson (1923–2014)

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Detaljer

Hus
Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 813