Reliefdekor av murgröna i brunorange toner. Signerad G. Argy-Rousseau på livet samt France i botten. Höjd 8,9 cm. Modellen ritad år 1919.
Proveniens Svensk privatsamling.
Litteratur Janine Bloch-Dermant 19.02.