GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Skål "Ivy", Frankrike 1910-20-tal, pâte de verre.

277584. GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Skål "Ivy", Frankrike 1910-20-tal, pâte de verre.

Reliefdekor av murgröna i brunorange toner. Signerad G. Argy-Rousseau på livet samt France i botten. Höjd 8,9 cm.
Modellen ritad år 1919.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteratur
Janine Bloch-Dermant 19.02.

Gör en kostnadsfri värdering!

Modellen ritad år 1919.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteratur
Janine Bloch-Dermant 19.02.

Antal besök: 879