GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Grapes", Frankrike 1920-tal, pâte de verre.

277566. GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Grapes", Frankrike 1920-tal, pâte de verre.

Reliefdekor av vinrankor i gula, violetta och blå toner. Signerad G. Argy-Rousseau på livet samt France i botten. Höjd 9 cm.
Modellen ritad år 1926.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteratur
Janine Bloch-Dermant 26.10.

Gör en kostnadsfri värdering!

Modellen ritad år 1926.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteratur
Janine Bloch-Dermant 26.10.

Antal besök: 1 028