SOFFA, 5 sektioner, "Party Corner", Wards Ateliéer - Tibro, 1960/70-tal.

277269. SOFFA, 5 sektioner, "Party Corner", Wards Ateliéer - Tibro, 1960/70-tal.

I detta utrop: 2 (två) hörnsektioner och 3 (tre) raka sektioner.
Se även #237284 utrop med 5 delar "Party Corner".

"Party corner" utställd på Svenska Möbelmässan 1968.

"Möbelserien är byggbar, och sammankopplas med ett kopplingsbeslag av specialtyp, vilket gör hela möbelserien ytterst stabil och lätt att montera och bygga om. Möbelserien består av rak och svängd sittdel på fast monterad sockel i jacaranda. Barskåp, stereoskåp, hörnbord och belysningsramp." - ur Wards Ateliéer produktkatalog.

Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 891