GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Spiders and Brambles", Frankrike 1920-tal, pâte de verre.

277241. GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Spiders and Brambles", Frankrike 1920-tal, pâte de verre.

Reliefdekor av lövverk och spindelnät i röda, gröna och grå toner. Signerad G. Argy-Rousseau på livet samt nummer 7836 i botten. Höjd 11,5 cm.
Modellen ritad år 1920.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteratur
Janine Bloch-Durant 20.05.

Gör en kostnadsfri värdering!

Modellen ritad år 1920.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteratur
Janine Bloch-Durant 20.05.

Antal besök: 1 065