GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Spiders and Brambles", Frankrike 1920-tal, pâte de verre.
277241. GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Spiders and Brambles", Frankrike 1920-tal, pâte de verre.
Reliefdekor av lövverk och spindelnät i röda, gröna och grå toner. Signerad G. Argy-Rousseau på livet samt nummer 7836 i botten. Höjd 11,5 cm.
Modellen ritad år 1920.
Modellen ritad år 1920.