GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Fruit and Leaves", Frankrike 1920-tal, pâte de verre.

277222. GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Fruit and Leaves", Frankrike 1920-tal, pâte de verre.

Reliefdekor av frukt och blad i violetta och blågröna toner mot ljus fond. Signerad G. Argy-Rousseau på livet. Höjd 13,5 cm.
Modellen ritad år 1924.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteratur
Janine Bloch-Dermant 24.11.

Gör en kostnadsfri värdering!

Modellen ritad år 1924.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteratur
Janine Bloch-Dermant 24.11.

Antal besök: 1 424