IVAN IVARSON. Olja på duk. Signerad I. Ivarson.

27698. IVAN IVARSON. Olja på duk. Signerad I. Ivarson.

Motiv från Cagnes-sur-Mer. 31 x 39 cm.
Målningen säljes till förmån för Göteborgs Slöjdförening och Inga och Ove Blidbergs stipendiefond.
Visats på Röhsska museet, Göteborg, 15-23 september 2012, i samband med auktion för Inga och Ove Blidbergs stipendiefond.
Proveniens: Enligt uppgift a tergo inköpt på Svensk-Franska
Konstgalleriet i Stockholm 1928.

Ivan Ivarson (1900–1939)

Gör en kostnadsfri värdering!

Ivan Ivarson (1900–1939)

Antal besök: 2 277