SERGEI DMITRYEVITJ MILORADOVITJ. ( 1851-1943 ) olja på duk, proveniens Krapperups slott.
27618. SERGEI DMITRYEVITJ MILORADOVITJ. ( 1851-1943 ) olja på duk, proveniens Krapperups slott.
På baksidan står det:
Arbete av konstnären Miloradovitj
Intygar jag
V.E. Makovskij 1911. 20...
Sergei Dmitryevitj Miloradovitj (1851-1943 ) rysk konstnär, Historiemålare, porträttör mm.
Kända verk: Rusernas dop, Patriarken Nikon, Försvaret av Troitse-Sergiyeva Lavra mot polackerna 1610.
Utan ram 47 x 32 cm.
På baksidan står det:
Intygar jag
V.E. Makovskij 1911. 20...
Utan ram 47 x 32 cm.