GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Service Tree", Frankrike 1910-tal, pâte de verre.

276136. GABRIEL ARGY-ROUSSEAU. Vas "Service Tree", Frankrike 1910-tal, pâte de verre.

Reliefdekor av rönnbärskvistar i rött, orange och brunt mot ljus fond. Signerad G. Argy-Rousseau på livet samt France i botten. Diameter 8,5, höjd 6,5 cm.
Modellen ritad år 1915.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteratur
Janine Bloch-Dermant 15.02.

Gör en kostnadsfri värdering!

Modellen ritad år 1915.

Proveniens
Svensk privatsamling.

Litteratur
Janine Bloch-Dermant 15.02.

Antal besök: 1 363