Reliefdekor av fjärilar i grönt och violett mot ljus fond. Signerad i G. Argy-Rousseau på livet. Diameter 11, höjd 7,6 cm. Modellen ritad år 1915.
Proveniens Svensk privatsamling.
Litteratur Janine Bloch-Dermant 15.01.