ÄDELSTENAR, 9 st, citrin, agat, månsten, bärnsten samt karneol.

275576. ÄDELSTENAR, 9 st, citrin, agat, månsten, bärnsten samt karneol.

Hjärtformat facetterat hänge i bärnsten, höjd 20 mm. Hjärtformad bandad agat, höjd 12 mm. Cabochonclipad månsten, diameter 7 mm. Dubbelt cabochonslipad karneol, 23 x 17 mm. 5 st facettslipade citriner i olika former, totalt ca 44,5 ct.

Bruksslitage, fåtal nagg. Olika kvalitet på slipning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 956