FIGURINER, hästar, 9 st, keramik, trä, brons.

Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål?

 

Bilder

275344. FIGURINER, hästar, 9 st, keramik, trä, brons.

Beskrivning

Hästar i Tang stil, keramik, glaserad och oglaserad, träsnidade hästar, utskurna i trä, bemålade, arbetshäst i metall, häst i brons. Höjd 12-27 cm.

Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Budgivning

Har du något liknande att sälja?
Gör en kostnadsfri värdering!
275344. FIGURINER, hästar, 9 st, keramik, trä, brons.

Beskrivning

Hästar i Tang stil, keramik, glaserad och oglaserad, träsnidade hästar, utskurna i trä, bemålade, arbetshäst i metall, häst i brons. Höjd 12-27 cm.

Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Detaljer

Hus
Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 397