SALVADOR DALI. ” PÅ STRANDEN I SETE.” Från Poemes Secrets d'Apollinaire 1967.

275139. SALVADOR DALI. ” PÅ STRANDEN I SETE.” Från Poemes Secrets d'Apollinaire 1967.

Salvador Dalí (11.05.1904 Figueres - 23.01.1989 Figueres); La Plage de Sete - Poemes secrets d` apollinaire, etsning på Japan, signerad och numrerad XXXII/ CXXXXV talar 32/145. Fantasifull, abstrakt porträtterad livlig kuststad. Som ett centralt element ”blockerar” det blommande trädet (livets träd) av en ung familj ingången till den smala gränden, tillgången till havet med väntande fartyg. Symboliska figurer, som kännetecknar livets anda, avrundar betraktarens blick. Genomarbetad, skruvad, modern metallram 40 x 52 cm, tryckplåt 23,5 x 31,5 cm.

I gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

I gott skick.

Antal besök: 2 226