HALSLÅS, silver delvis förgyllt med röd och grön glasfluss, Gustaf Wilhelm Nordström, Växjö 1842. Total vikt ca 92,2 g.

274975. HALSLÅS, silver delvis förgyllt med röd och grön glasfluss, Gustaf Wilhelm Nordström, Växjö 1842. Total vikt ca 92,2 g.

Längd 40 cm. Rosenslipade stenar. Dekor av filigran. Hjärtformat förgyllt hänge i kedja. Dolt kistlås.

Bruksslitage. Senare lagningar. Flertalet små bucklor på baksidan av låset. Hål vid ena fästet av broschnålen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 218