Nu ska vi skoja sa en goja, Elisabeth Frankl, Solveig Irén.
Sagor ur Tusen och en natt, Berättade av Margaret Soifer och Irwin Shapiro, Illustrerad av Gustaf Tenggren.
John Bauers Bästa, Ett urval sagor ur Bland Tomtar och Troll, åren 1907-1915.
STRIX, 1909-10, Utgifvare Albert Engström, N:o 1, Den 6 Januari 1909.
Julens lekar och sånger, Lätt satta för piano av Märta Söderberg.
Jul-och Danslekar, Satta i lämplig sångtonhöjd och med underlagd text, Lätt arrangerad för piano av Joel Söderberg.
Kring Julgranen, Polskor, Ringdansar och Sånglekar, Stella Falkner, Carl Gehrmans Musikförlag, Stockholm.
Glada jul, härliga jul, 70 jullekar, Julhymner och Julsånger, för piano, Carl Gehrmans Musikförlag, Stockholm.
Bruksslitage, skador, veck, fläckar, ej genomgånget.