274119. SABEL, troligen 1700-tal samt FODRAL till sabel, metall samt läder, icke tillhörande.
Sabel försedd med krönt ankare med Tre Kronor, längd 74 cm.
Metallfodral märkt Krona, GN, längd 89 cm.
Läderfodral, längd 107 cm.
Hårt slitage, mässingstråd släppt på handtag, blad rostanlupet.