273857. CHINA. ”PARADE CYLINDERVASER RUNT 1900-1920".
2 vaser i cylindrisk form, polykrom målning i form av en lärare med sin elev, i bakgrunden, redo att prank, 2 unga kineser. Handmålning, dejting 2. 1800-talets hälft, signerad. Höjd 27,5 cm, ställ 11,5 cm.