Design: Charles & Ray Eames från 1956
Tillverkare: Vitra tidig version
Ålder: okänd (troligen 60-tal)
Skick: begagnade
Modell: lounge chair
Roterbar aluminiumbas med laminerade träskal.
Kuddarna är avtagbara, täckta med blixtlås och svart läder.
Stolen är omärkt.
Fåtölj dimensioner:
Sitshöjd ca. 38cm
Total höjd ca.. 84 cm
Total bredd ca.. 84 cm
Djup ca.. 85 - 91 cm.
Villkoret används.
Fyllningen av kuddar och armstöd är lite platt.
Lädret är i gott skick, med enstaka repor eller scuffs.
Det finns tecken på slitage på skalen och ramen på grund av användning.
Baksidan av skalen med repor, liksom små stötar på faner.
Skick: begagnade
Modell: lounge chair
Stolen är omärkt.
Fåtölj dimensioner:
Sitshöjd ca. 38cm
Total höjd ca.. 84 cm
Total bredd ca.. 84 cm
Djup ca.. 85 - 91 cm.
Villkoret används.