272256. BLOMKRUKOR samt YTTERFODER, 13 st, bland annat Sala Kakel- och keramikfabrik, Örebro Fajansfabrik, Upsala-Ekeby, 1920-1930-tal.
Partiet innehåller 11 blomkrukor samt 2 ytterfoder.
8 fat medföljer.
Höjd 8 - 15 cm.
Nagg, glasyrskador, sprickor, avlagringar.