272177. SERVIS, 162 delar, Opak, Gustavsberg, 1920/30-tal.
12 djupa tallrikar, 36 entretallrikar, 18 djupa desserttallrikar, 22+12 assietter, 5 uppläggningsskålar, 6 uppläggningsfat, kanna, såsskål, såskanna, 12 tekoppar med fat, 34 keffekoppar med fat, kaffekanna, sockerskål.
Slitage, missfärgningar, sprickor, krackelyr, nagg.