KAFFESERVIS i silver, 3 delar, Louis XVI-stil, Gustaf Alfred Dahlgren, Malmö, 1902 samt 1903.
271828. KAFFESERVIS i silver, 3 delar, Louis XVI-stil, Gustaf Alfred Dahlgren, Malmö, 1902 samt 1903.
Kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål i silver.
Total vikt 1010 gram.
Reliefdekor av kransar och bladstav.
Kanna med lockknopp i form av kotte. Uppsvängt handtag.
Kanna. Höjd 29 cm. Stämplad G A Dahlgren, Kattfot, M, Z6 (1902)
Gräddkanna. Höjd 14 cm. Stämplad G A Dahlgren, Kattfot, M, A7 (1903)
Sockerskål. Höjd 11 cm. Längd 16 cm. Stämplad G A Dahlgren, Kattfot, M, A7 (1903).
Total vikt 1010 gram.