KAFFESERVIS i silver, 3 delar, Louis XVI-stil, Gustaf Alfred Dahlgren, Malmö, 1902 samt 1903.

271828. KAFFESERVIS i silver, 3 delar, Louis XVI-stil, Gustaf Alfred Dahlgren, Malmö, 1902 samt 1903.

Kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål i silver.
Total vikt 1010 gram.
Reliefdekor av kransar och bladstav.
Kanna med lockknopp i form av kotte. Uppsvängt handtag.
Kanna. Höjd 29 cm. Stämplad G A Dahlgren, Kattfot, M, Z6 (1902)
Gräddkanna. Höjd 14 cm. Stämplad G A Dahlgren, Kattfot, M, A7 (1903)
Sockerskål. Höjd 11 cm. Längd 16 cm. Stämplad G A Dahlgren, Kattfot, M, A7 (1903).

Bruksskick.
Gravyr på alla tre delar.
Repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Total vikt 1010 gram.

Bruksskick.
Gravyr på alla tre delar.
Repor.

Antal besök: 1 185