271598. MATSERVIS, 62 delar. "Aristokrat", Wilhelm Kåge, Gustavsberg.
22 flata tallrikar, diameter ca 25 cm.
11 djupa tallrikad, 25 cm.
11 förrättstallrikar, 22 cm.
13 assietter, 19 cm.
Skål, längd 23 cm.
Såsskål.
1+1+1 uppläggningsfat, längd 25 - 35 cm.
Slitage, krackelyrer, missfärgningar. Enstaka nagg och sprickor.
11 djupa tallrikad, 25 cm.
11 förrättstallrikar, 22 cm.
13 assietter, 19 cm.
Skål, längd 23 cm.
Såsskål.