Byråspegel mahogny,skuren dekor med bl. a. druvklasar.Längd 71 cm, höjd 93 cm.Oljemålningar par: Höjd 28 cm,bredd 48 cm,sign E L-n 06,samt oljemålning höjd 46 cm,bredd 65 cm.sign.Steffens.
Fanerbortfall på lådspegelns skiva.