271303. LJUSSTAKAR, ett par, gustaviansk stil, Västerås, 1842.
Avsmalnande form på kvadratisk fotplatta med genombruten gallerkant, kulfötter, urnformade godronnerade ljuspipor. Höjd ca 24,5 cm.
Proveniens: större tennsamling.
Slitage, ljusmanschett med skada, stötmärken, repor.