SERIVSDELAR I porslin, 12 st, "Dukat", Sven Erik Skawonius, KP/Uppsala-Ekeby, 1954 samt skålar, "Stinta, Rörstrand.

271273. SERIVSDELAR I porslin, 12 st, "Dukat", Sven Erik Skawonius, KP/Uppsala-Ekeby, 1954 samt skålar, "Stinta, Rörstrand.

Gods i fältspatsglasyr och eldfast, oglaserad botten
Grönglaserat gods
Uppläggningsfat, längd 36 cm
Uppläggningsfat, längd 24 cm
Uppläggningsskål, längd 28 cm
Samtliga i grön glasyr, stämplade 25
Gods med polykrom dekor
Fat, längd 30 cm
Fat med två fack, längd 20 cm
Uppläggningsskål, längd 25 cm
Uppläggningsskål, längd 26 cm
5 skålar, höjd 4 cm, stämplade "Stinta", Rörstrand.

Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Grönglaserat gods
Uppläggningsfat, längd 36 cm
Uppläggningsfat, längd 24 cm
Uppläggningsskål, längd 28 cm
Gods med polykrom dekor
Fat, längd 30 cm
Fat med två fack, längd 20 cm
Uppläggningsskål, längd 25 cm
Uppläggningsskål, längd 26 cm

Bruksskick.

Antal besök: 3 515