KAFFESERVISDELAR i lergods, 10 delar, Jane Wåhlstedt, Jani, Laholm.

271130. KAFFESERVISDELAR i lergods, 10 delar, Jane Wåhlstedt, Jani, Laholm.

4 st koppar, höjd 6,5 cm
1 st mjölkkanna, höjd 6, 5 cm.
4 st kaffefat, diameter 15 cm.
1 st skål, höjd 5,5 cm.
Märkta.

Jane Wåhlstedt och maken Nils Larsson startar 1949 Jani Keramik i Laholm.

Kopparna bör omfattande krackelyrer
Faten har svaga krackelyrer
Kantnagg på skål.

Gör en kostnadsfri värdering!

4 st koppar, höjd 6,5 cm
1 st skål, höjd 5,5 cm.
Märkta.

Faten har svaga krackelyrer
Kantnagg på skål.

Antal besök: 1 868