4 st koppar, höjd 6,5 cm
1 st mjölkkanna, höjd 6, 5 cm.
4 st kaffefat, diameter 15 cm.
1 st skål, höjd 5,5 cm.
Märkta.
Jane Wåhlstedt och maken Nils Larsson startar 1949 Jani Keramik i Laholm.
Kopparna bör omfattande krackelyrer
Faten har svaga krackelyrer
Kantnagg på skål.
4 st koppar, höjd 6,5 cm
1 st skål, höjd 5,5 cm.
Märkta.
Faten har svaga krackelyrer
Kantnagg på skål.