VAS, Kina, porslin, 1900-tal, samt SKÅL, Kina, troligen 1900-tal.

270906. VAS, Kina, porslin, 1900-tal, samt SKÅL, Kina, troligen 1900-tal.

Vas med extensiv kalligrafi, höjd 18 cm, märkt undertill med rött sigill.
Skål, höjd ca 5,5 cm, märkt Yongzheng under glasyren på bas.

Minutiöst nagg på fotring på vas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 230