DIETER RAMS. Vitsoe, hyllsystem modell 606 (144-13) 1.
2707188. DIETER RAMS. Vitsoe, hyllsystem modell 606 (144-13) 1.
Modell 606 hyllsystem. 1960 design. Set bestående av 4 x väggremsor i aluminium L 199 cm, hyllor av svartbelagt trä med aluminiumsidor: 2 x hyllor B. 90,5, d. 23,5 cm, 1 x hylla B. 90.5, D. 37,5 cm, 5 x B. Hylla 66,5, T. 23,5 cm, 1 x box H. 39.5, B. 66.5, D. 37,5 cm, 1 x hylla H. 10.5, B. 66,5, T. 37,5 cm, 2 x låda H. 10.5, B. 90.5, T. 37,5 cm. Det finns ca.. 18 monteringsstift tillgängliga.
Gott skick med tecken på slitage i proportion till ålder. Delvis små repor och kantskador, en låda med en liten hörnstöt, ett lådelement med en lättare fläck på topplattan.