DIETER RAMS. Vitsoe, hyllsystem modell 606 (144-15).

2707186. DIETER RAMS. Vitsoe, hyllsystem modell 606 (144-15).

Modell 606 hyllsystem. 1960 design. Set bestående av 4 x väggremsor i aluminium L 199 cm, hyllor av svartbelagt trä med aluminiumsidor: 2 x hyllor B. 66.5, T. 37,5 cm, 14 x Hylla B. 66,5, T. 23,5 cm, 2 x box H. 39.5, B. 66.5, T. 37,5 cm. Det finns ca.. 23 monteringsstift finns.

Gott skick med åldersanpassade tecken på slitage. Delvis små repor och kantskador. På insidan av dörren lossnar beläggningen något, men detta begränsar inte användningen. limrester på insidan av den öppna lådan.

Tema

Design from Bauhaus to Space Age IV

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Art and Design Auctions
Antal besök: 1 915