VÄGGPLAKETT, keramik, Annikki Hovisaari, Arabia, 1960-tal, samt SKÅL, Arabia.

270497. VÄGGPLAKETT, keramik, Annikki Hovisaari, Arabia, 1960-tal, samt SKÅL, Arabia.

Dekor av frukt.
Fabriksborrade hål i alla hörn.
Framsida märkt A Hovisaari Arabia.
Baksida märkt FINLAND.
48 x 11,5 cm.
Skål märkt undertill Ay(?), Arabia Finland, diameter 13 cm.

Bruksslitage, glasyrkrackelyr.

Gör en kostnadsfri värdering!

Dekor av frukt.
Baksida märkt FINLAND.
48 x 11,5 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 801