Theophil Beck (1814 - 1903); liten akvarell med rikt landskap i pittoresk stil av romantikerna från 1800-talet. Till höger är en tre-mästare med rev segel, fiskare kastar nät till vänster, en ö med ett slottkomplex i mitten, igen bakom det på vänster horisont, ett bergsmassiv, går tillbaka till förgrunden, betraktaren hittar en liten slottdamm och som ett centralt fokus korsar ett par handlare vattnet. Återigen stänger förgrunden ser betraktaren jaktmåsar. Autentisk akvarell av god kvalitet, märkt ”inte till salu” och ”Beck fecit” på verso på papperet. Etikett på baksidan med attribution och beskrivning. Yngre ram 39,5 x 35,5 cm, vikstorlek 30 x 26 cm.