DJUR MÅLARE OLJEMÅLNING BONDE MED TVÅ KOR I HEDEN. På ekplåt, signerad 19. århundrade.
269092. DJUR MÅLARE OLJEMÅLNING BONDE MED TVÅ KOR I HEDEN. På ekplåt, signerad 19. århundrade.
Fin djurmålning på robust, grovt skalad ekbräda.
Datering 1800-tal (1860-1890). En kvinna i traditionell dräkt, med en distinkt röd motorhuv, leder två kor över en betesmark, genom en hed. Målningen är akademisk och effekten med riktad belysning är enorm. Fin målning med ett fantastiskt ljusspel, otydligt signerad nere till vänster. Ram: 36 x 32 cm, målning: 18 x 13 cm.
Tyvärr, när bilden togs ut för undersökning, kom färgen av vid kanterna. Monteringen i pianolackramen utfördes förmodligen inte helt professionellt. På målningen, annars mycket välbevarad, finns det delvis ett ”lager av gulddamm” - rester av dekorationsremsan. ram med stötfångare.