268830. AXEL EINAR HJORTH. Bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Syrabetsad furu. Ovalformad med skålad bordsskiva.
Centralfot. Längd 71 cm, Bredd 54,5 cm, Höjd 48 cm
Modellen formgiven 1932.
Proveniens: Inom samma släkt sedan 1930-talet.
Bruksslitage.