268644. FICKUR, silver, Romilly, Geneve, samt HÅRLÄNK med nyckel, delvis 14k, 1800-talets första hälft.
Diameter 45 mm. Ornamenterad baksida med dekor av urna och lila stenar. Klockkedja i flätat hår med detaljer och nyckel i 14 k guld. Längd ca 130 cm.
Defekter och slitage. Delar kan saknas. Ej funktionstestad. Skador på hårlänk samt nyckel.