268494. POKAL MED LOCK i glas, "Kent", Kosta, 1900-tal.
Pokal med lock på kvadratisk fot. Rutslipad dekor.
Märkt Kosta BH 787.
Höjd 32 cm.
Foten 7x7 cm.
Repor i botten.
Någon luftbubbla i glasmassan.
Tillverkningsdefekt på foten.
Liten nagg på lockets innerkant.