AUGUST BÖCHER. OLJEMÅLNING, KOR BETAR VID EN BÄCK. Naturalistisk målning, signerad & daterad 1946.

267382. AUGUST BÖCHER. OLJEMÅLNING, KOR BETAR VID EN BÄCK. Naturalistisk målning, signerad & daterad 1946.

Original oljemålning av August Böcher (1873 Biebrich/Rhen - 1961 Berlin), signerad och daterad i fullständigt namn nere till höger. Naturalistisk målningsstil, dekoration av totalt 6 djur på omfattande grön betesmark och vid bäcken framför en bergskedja i horisonten. Mått: ram 72 x 62.5 cm, målning 60 x 50,5 cm.

Tumstorlek tryckpunkt i mitten till höger med förlust av färg, enstaka små brister. Övergripande snyggt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 421