267349. ”SÄLLSYNT SIGNERAD KARAFF, ART BAUHAUS, ART DECO”. Omkring 1950.
Mycket elegant och förmodligen sällsynt karaff/kanna i en materialblandning av glas & mässing. Datering till 1950-talet, signerad på botten med monogram KB i blomma. Höjd 32,5 cm/Stativ 10,5 cm/Tung kvalitet.