267258. FICKUR, silver, J. Hovenschiöld, Stockholm.
Diameter 60 mm. Spindelgång. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Boett stämplad med engelska stämplar, London 17/1800-tal.
Skador på urtavlan. Saknas eventuellt delar. Slitage. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.