TEKOPPAR med FAT, 4 st + 2 extra fat, "Zebra", Upsala Ekeby, Gefle, Eugen Trost, 1900-talets mitt.

266565. TEKOPPAR med FAT, 4 st + 2 extra fat, "Zebra", Upsala Ekeby, Gefle, Eugen Trost, 1900-talets mitt.

4 koppar med fat + 2 extra fat. Fat diameter 15,5 cm. Kopp höjd 8 cm, diameter ca 10 cm.

Varierande slitage, smärre krackeleringar och viss missfärgning i två av kopparna. Mikro glasyrbortfall på ett fat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 891