MATSERVIS, 47 delar, ALP, Lidköping, 1930/40-tal.

266560. MATSERVIS, 47 delar, ALP, Lidköping, 1930/40-tal.

Vitt gods med polykrom blomdekor och förgyllning
12 mattallrikar, diameter 25 cm
10 djupa tallrikar, diameter 25 cm
12 förrättstallrikar, diameter 21 cm
2 skålar, diameter 25 cm
2 karotter, diameter 18 cm, 22 cm
6 fat, längd 25 - 38 cm
Såsskål, längd 18 cm
Kanna, höjd 20 cm
Terrin, höjd 21 cm
Stämplad för 1932-1943.

Bruksskick, sliten förgyllning.

Gör en kostnadsfri värdering!

2 skålar, diameter 25 cm
6 fat, längd 25 - 38 cm
Såsskål, längd 18 cm
Kanna, höjd 20 cm
Terrin, höjd 21 cm
Stämplad för 1932-1943.

Antal besök: 2 477