TAKFOTOGENLAMPA, art nouveau, elektrifierad, 1800-/1900-tal, höjd 103 cm.
266514. TAKFOTOGENLAMPA, art nouveau, elektrifierad, 1800-/1900-tal, höjd 103 cm.
Metallstomme, guldfärgad, genombruten blomdekor i färg, glaskupa med etsad dekor, majolika med fotogenbehållare i glas, elektrifierad, två ljuspunkter, sex ljushållare. Diameter 65 cm. Finns 12 st förlängningsdelar. Röktallriken saknas.
Slitage, eltråd i textil.
Glaskupan har en mycket liten kantnagg upptill.
Majolikadelen med lamphållaren har spricka invändigt, ej synbar från ovansidan.
Slitage, eltråd i textil.