TAKFOTOGENLAMPA, art nouveau, elektrifierad, 1800-/1900-tal, höjd 103 cm.

266514. TAKFOTOGENLAMPA, art nouveau, elektrifierad, 1800-/1900-tal, höjd 103 cm.

Metallstomme, guldfärgad, genombruten blomdekor i färg, glaskupa med etsad dekor, majolika med fotogenbehållare i glas, elektrifierad, två ljuspunkter, sex ljushållare. Diameter 65 cm. Finns 12 st förlängningsdelar. Röktallriken saknas.

Slitage, eltråd i textil.
Glaskupan har en mycket liten kantnagg upptill.
Majolikadelen med lamphållaren har spricka invändigt, ej synbar från ovansidan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, eltråd i textil.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 966