YTTERFODER i porslin, jugend, Gustavsberg, 1900-talets första hälft, medföljer ytterfoder, Gunnar Nylund.
266039. YTTERFODER i porslin, jugend, Gustavsberg, 1900-talets första hälft, medföljer ytterfoder, Gunnar Nylund.
Kvadratiskt ytterfoder med stiliserade bambugavlar, dekor av fågel bland kaveldun samt motstående sidor med fågel bland pingstliljor
Höjd 22,5 cm, diameter 21x21 cm
Stämplad Gustavsberg och signerad C J
Ytterfoder i gallermodell, höjd 13 cm
Stämplad Rörstrand och signerad GN.