MATSERVISDELAR i porslin, 12 delar, Lökmönstret, Västtyskland.

266021. MATSERVISDELAR i porslin, 12 delar, Lökmönstret, Västtyskland.

Vitt gods med dekor "zwiebelmuster" - lökmönster i underglasyrblått
1 mattallrik, diameter 25 cm
1 mattallrik, diameter 23 cm
5 djupa tallrikar, diameter 24 cm
6 djupa tallrikar, diameter 22 cm
1 assietter, diameter 20,5 cm
Stämplade samt djupstämplade Meissen, några även med ankare.

Bruksskick, tillverkningdefekter.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 mattallrik, diameter 25 cm
1 mattallrik, diameter 23 cm
1 assietter, diameter 20,5 cm

Antal besök: 761