GUSTAVE ALBERT (1866-1905). Väderkvarnen i Dordrecht. Olja på pannå, signerad.
265858. GUSTAVE ALBERT (1866-1905). Väderkvarnen i Dordrecht. Olja på pannå, signerad.
32 x 41 cm.
Proveniens Gåva från konstnärens hustru Jeanne Albert-Sääf, Paris 1924.
Utställningar Gustave Albert Minnesutställning, Eskilstuna Konstmuseum 1955/56 Nr 93.
Gustave Albert Minnesutställning, Ekilstuna Konstmuseum 1995/96 Nr 38.
Gustave Albert Minnsutställning, Prins Eugens Waldemarsudde 13/6-18/8 1996.
32 x 41 cm.