GUSTAVE ALBERT (1866-1905). Väderkvarnen i Dordrecht. Olja på pannå, signerad.

265858. GUSTAVE ALBERT (1866-1905). Väderkvarnen i Dordrecht. Olja på pannå, signerad.

32 x 41 cm.

Proveniens
Gåva från konstnärens hustru Jeanne Albert-Sääf, Paris 1924.

Utställningar
Gustave Albert Minnesutställning, Eskilstuna Konstmuseum 1955/56 Nr 93.
Gustave Albert Minnesutställning, Ekilstuna Konstmuseum 1995/96 Nr 38.
Gustave Albert Minnsutställning, Prins Eugens Waldemarsudde 13/6-18/8 1996.

Smärre färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

32 x 41 cm.

Proveniens

Utställningar

Smärre färgbortfall.

Antal besök: 1 204